Bastioni: “štit Zaječara” (VIDEO)

Zaječarski bastioni, nih osam, bili su značajna vojna utvrđenja koja su činila fortifikacioni sistem odbrane u obliku prstena oko grada. Izgrađeni su u XIX veku za odbranu istočne Srbije od Turaka.

Temelji zaječarskih bastiona, tvrđava u vidu šančeva, podignuti su još u vreme Prvog srpskog ustanka po naredbi Karađorđa Hajduk Veljku Petroviću, na granici koja je privremeno bila uspostavljena duž rečnog korita Timoka. U okviru vojne pripreme za odbranu Srbije 1862. Mihajlo Obrenović angažuje kapetana inženjera Florentina Mondena za izgradnju sistema fortifikacije i raspoređivanja Srpskih trupa na pravcima mogućeg udara Turaka. Prema pojedinim informacijama radovi na bastionima su nastavljeni i posle 1900. godine, ali je malo pisanih tragova o njima ostalo nakon povlačenja Srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Boban Olujić, predsednik PSD “Istok – Timočki divljaci” ističe da su te fottifikacije od izuzetne važnosti.

Treba da budemo ponosni na bastione koje imamo. To su ovih osam gradjevina koji gravitiraju ka gradu Zaječaru.

Na brdu Kraljevica iznad Zaječara nalaze se dva bastiona, poznati kao istočna i zapadna tvrđava, dok Bastioni Kravarnik, Koilova čuka i Vlaško brdo nalaze se severno od grada u atarima sela Zvezdan i Nikoličevo. Sa južne strane grada kod sela Grljan nalazi se bastion Parijankul, dok se sa istočne strane u ataru sela Veliki izvor nalazi Plandište i Zabela u blizini Srpsko-Bugarske granice. Medjutim Olujić ističe da su iako značajni u turističkom, bitni su i u ekološkom smislu.

Mnoge od bastiona koristili su azilanti iz pravca Bugarske, koji su za sobom ostavljali hranu i odeću, ali I ostali otpad. Samim tim ugrožava se i ekologija.

Bastione obilaze pojedinci i lokalna planinarska društva koja svake godine organizuju akcije krčenje puteva do njih.

Opširnije saznajte u video prilogu.